Exorcismus, neboli vymítání ďábla, je poslední dobou velice rozšířené téma, ale o co jde doopravdy? Na to se zeptáme specialisty Ivana Glasera.
Novinky 21.12.2016, 0 CommentCo to vlastně exorcismus je?
V odborné terminologii je exorcismus vymítání neživé duše – ďábla, jenž za svého života trpěl z lidského těla, které posedne
Jak poznáme, že je člověk opravdu posednut?
U jednotlivých ďáblů jsou vždy příznaky odlišné. Základní příznaky jsou určitě horečky do 40 stupňů, dezorientace, nechutenství, částečné oslepnutí, ztráta tělesné hmotnosti až o polovinu, časté zvracení občas i s krví a mírné tiky (zrychlené mrkání atd.)
Jak probíhá takové vymítání?
Vymítání za důkladného obřadu, kterého se účastní expormotin (posednutý), exorcista (vymítač) a pokud si to žádá rodina a je to možné, tak i rodina. Nepřímo se účastní i psycholog, psychiatr a lékař, k obřadu mohou však jen na vyzvání exorcisty. Celkem jsou 4 základní způsoby vymítání. Poté jsou nadstandardní a rozšířené, které se praktikují při výjimečných případech.
Jaké jsou symptomy, když už je posedlý v pokročilé fázi?
Je to hlavně tím, že teploty člověka stoupají až na 60°C. Poté sebepoškozování, jako třeba škrábání nehtů o zeď a v horším případě i ukousnutí prstu či jazyka. Dále má dotyčný halucinace a komunikuje přes mrtvé či méně známé jazyky. Ojediněle může přes tu osobu mluvit sám ďábel. Časté je i krvácení ze všech tělních otvorů.
Jaká je úmrtnost lidí, které posedne ďábel?
Každý osmý člověk podstoupí exorcismus tak pozdě, že už se nedá uzdravit a každý dvanáctý posedlý člověk zemře během procesu vymítání.
Jak to je s posedlými v Česku?
Úroveň exorcismu v ČR je vysoká. Kvalifikace exorcistů je nadměrná a ročně je evidováno až 20 posedlých v republice. Z toho úmrtnost je okolo 1-2 mrtvých za rok.
Leave a comment